21986_LandingPage_848x345_SSD_SATA-III_CZ.jpg

Co je to SSD?

Technologie Solid State Drives (SSD) představuje datové úložné zařízení typu flash, které je vhodné pro použití s notebookem nebo stolním počítačem. Technologie SSD pracuje na podobném principu jako běžné pevné disky, ale bez pohyblivých součástí. Tento klíčový rozdíl mezi dvěma typy disků znamená, že disky SSD jsou rychlejší, tišší, vydrží déle a jsou energeticky úspornější než běžné disky.

 1. Rychlejší zavádění, kratší čekání
  Bez součástí, které se otáčejí vysokou rychlostí, je spuštění téměř okamžité. Výrazně rychlejší časy spouštění systému.
 2. Vyšší přenosové rychlosti
  File transfers are lightning quick and can be up to 1/3 faster than traditional Hard Disk Drives (HDD's).
 3. Rychlejší vyhledávání souborů
  Vyhledávání souborů je až osmkrát rychlejší než u běžných pevných disků.
 4. Rychlejší spouštění aplikací
  Ušetřete čas při spouštění aplikací Adobe Photoshop a Powerpoint.
 5. Snížená spotřeba energie
  "Bez pohyblivých součástí se disky SSD vyznačují nižší spotřebou energie, díky čemuž můžete dosáhnout až o 30 minut delší výdrže baterie!"
 6. Zkraťte dobu prostojů
  "Proces údržby počítače standardně zpomaluje jeho výkon. Při použití disku SSD je čas skenování antivirovým programem nebo jiná údržba na pozadí provedena za polovinu času."
 7. Multitasking
  Technologie SSD nabízí rychlejší multitasking. Upravujte fotografie a odpovídejte na e-maily až třikrát rychleji než s běžnými pevnými disky.
 8. Ultrarychlá úprava videa
  WDíky diskům SSD můžete videoklipy upravovat až o 30 % rychleji než kdykoli dříve!
 9. Vynikající odolnost
  "Vzhledem k tomu, že disky SSD nemají pohyblivé součásti, jsou mnohem trvanlivější a odolnější vůči přehřívání, otřesům a vibracím."
 10. Tichý provoz
  "Disky SSD jsou tiché stejně jako USB flash disky. Už žádné bzučení a vrčení způsobené otáčením disku."
  Disk SSD Pevný disk
Čas spuštění Bez pohyblivých mechanických součástí je spuštění disku SSD téměř okamžité. Dosažení provozní rychlosti otáček mechanických součástí může trvat až několik sekund.
Přístupový čas Přibližně 0,1 ms. Data jsou přístupná přímo z paměti flash. 5 až 10 ms. Před načtením dat musí být hlavy disku přesunuty a zarovnány.
Konzistence Výkon čtení disku SSD je pokaždé konzistentně rychlejší, bez ohledu na to, kde na disku jsou data uložena. Rychlost čtení se může lišit v závislosti na umístění dat na disku, především pokud jsou data fragmentována.
Spolehlivost Jelikož nejsou použity mechanické součásti, téměř neexistuje možnost selhání zařízení. Běžné pevné disky časem selhávají a součásti se poškozují nebo opotřebovávají.
Spotřeba energie Spotřeba energie je ve srovnání s běžným pevným diskem obvykle poloviční až třetinová. K dosažení provozních otáček disků a pohybu ke čtení a zápisu hlav je vyžadováno více energie.
Hlučnost Jelikož neprobíhají žádné mechanické operace, je provoz disků SSD tichý. Liší se podle provedení, ale obvykle jsou hlučnější z důvodu otáčení disků.
Velikost a hmotnost Paměť typu flash je v porovnání s běžnými pevnými disky velmi malá a lehká. V závislosti na velikosti a výkonu se liší, ale obecně jsou mnohem větší a t잹í než disky SSD.
Odolnost Disky SSD a uložená data nejsou náchylná k poškození vibracemi, nárazem nebo magnetickými poli. Nejsou ani ovlivněny změnami prostředí. Pohyblivé součásti jsou velmi křehké a snadno se poškodí. Navíc mohou být data na disku poškozena nebo zničena magnetickým polem a změnami prostředí.
  Disk SSD
Interní disk SSD Disk SSD, který je uzpůsoben k umístění uvnitř stolního počítače nebo notebooku.
Externí disk SSD Disk SSD, který je připojen ke stolnímu počítači nebo notebooku prostřednictvím externího rozhraní, například rozhraní USB.
Rozhraní SATA Technologie SATA (Serial Advanced Technology Attachment) – je standardem rozhraní sběrnice pro připojení velkokapacitních zařízení (např. pevných disků, disků SSD, atp.) k hostitelským zařízením (např. k notebookům nebo stolním počítačům).
Rozhraní SATA-II SATA 3Gb/s. Přenosová rychlost je 300 MB/s.
Rozhraní SATA-III SATA 6Gb/s. Přenosová rychlost je 600 MB/s.
Technologie EDC/ECC Technologie EDC: Error Detection Code (kódování detekce chyb). ECC: Error Correction Code (kód opravy chyb).
Metoda Garbage Collection Před provedením opětovného zápisu bloku na disk SSD, musí být nejprve vymazán (musí dojít k vymazání odpadních dat). Technologie TRIM umožňuje disku SSD během nečinnosti tento „datový odpad“ zpracovávat. Všechny disky SSD zahrnují jistou úroveň metody Garbage Collection. Otázkou je, kdy a jak rychle budou provádět její zpracování. Technologie TRIM přináší špičkové možnosti zpracování metody Garbage Collection.
Podpora příkazu SMART Technologie S.M.A.R.T (Self Monitoring, Analysis and Reporting Technology) představuje malý program se sadou příkazů, které umožňují zjistit možné selhání pevného disku. Cílem je provést výměnu disku před tím, než dojde k jeho selhání.
Podpora příkazu Trim Příkaz Trim umožňuje operačnímu systému předávat disku SSD informace o tom, které datové bloky již nejsou používány a mohou být interně vymazány. Jedná se o příkaz, který je odesílán operačním systémem a předává disku SSD instrukce, která data mohou být při provádění metody Garbage Collection ignorována.
Funkce NCQ (Native Command Queuing) Umožňuje pevným diskům a diskům SSD optimalizovat pořadí, ve kterých jsou prováděny přijaté příkazy ke čtení a zápisu. Díky tomu je omezena zbytečná zátěž a dosažen vyšší výkon.
Algoritmus pro globální vyrovnávání opotřebení disku Pokud je na určitý paměťový blok opakovaně prováděn zápis a vymazání bez provádění zápisu na jiné bloky, dojde k opotřebení tohoto bloku nejdříve. Funkce vyrovnávání opotřebení rovnoměrně zprostředkovává data do všech bloků na disku SSD.
MHodnocení střední doby mezi poruchami (MTBF) Střední doba mezi poruchami (Mean Time Between Failures). Předurčená doba mezi podstatnými závadami systému během provozu. Je stanovena jako souhrn provozních období rozdělených počtem pozorovaných selhání.
Klonovací software NTI ECHO Klonovací software disku umožňující klonování (kopírování) pevného disku počítače nebo notebooku na disk SSD.
Kabel Molex Typ dvoukolíkového propojení.
Paměť NAND Flash Typ paměti Flash, nezávislý paměťový čip počítače. Paměť NAND Flash představuje bloky paměti, z nichž každý sestává z množství stránek.
Buňky typu MLC/SLC Úložné buňky typu MLC (Multi-Level Cell) a SLC (Single-Level Cell) představují dva různé typy úložných buněk úložiště typu NAND Flash. Buňky typu SLC umožňují ukládat jeden bit na buňku. Jsou dražší, ale energeticky úspornější. Datové přenosy jsou o trochu rychlejší a celková životnost je v porovnání s buňkami typu MLC vyšší. Buňky typu MLC umožňují ukládat více než jeden bit na buňku. Hlavní výhodou je hustota úložiště. Na stejný povrch čipu může být v porovnání s použitím buněk typu SLC uloženo dvojnásobné (nebo i vyšší) množství dat. Díky tomu jsou ceny výrazně výhodnější, jelikož požadovaný povrch čipu představuje důležitý faktor ve výrobním procesu.
Řadič disku SSD Řadič spravuje data na paměti typu flash a zprostředkovává komunikaci s počítačem nebo notebookem. Na trhu působí různí výrobci řadičů, například Jmicron, Indilinx, Marvel a Innostor. Výkon disku SSD závisí na použitém řadiči. V současnosti je jednou z nejoblíbenějších řada SandForce, díky své vysoké úrovni výkonu.
Technologie Bad Block Management Technologie správy vadných bloků (bad block management) disků SSD dbá na to, aby byla data z chybných oblastí (buněk) přesunuta do funkčních buněk a poté bylo zamezeno ukládání dat na vadné oblasti. Následkem toho se v průběhu používání kapacita disku SSD snižuje, ale zabezpečení a rychlost přenosu dat zůstávají na stejné úrovni.
Parametr IOPS Počet vstupních a výstupních operací za sekundu (Input and Output operations per second). Parametr IOPS znázorňuje množství vstupních a výstupních operací, které může disk SSD zpracovávat. Čím vyšší je hodnota, tím rychlejší je disk. Pokud je však disk spouštěn na delší dobu, hodnota parametru IOPS se snižuje, protože roste počet vykonávaných operací.
Technologie Supercap Tzv. superkapacitor (technologie Supercap) slouží k dočasnému, ale spolehlivému vyrovnávání energie. V případě náhlé ztráty energie může disk dokončit svou aktivitu bez ztráty dat. Technologie Supercap zaručuje lehčí provedení a delší životnost.

Zobrazit

Všechny produkty

Kapacita

128 GB
256 GB

Rozhraní

USB 3.0

Jiný

Externí SSD

CenaUSB3.0 External SSD

 • Vysoce výkonné řešení nemechanického (SSD) úložiště dat;
 • Elegantní černý kryt o velikosti kreditní karty;
 • Kompaktní, lehký a odolný proti nárazům;
 • Nízká spotřeba energie šetří životnost baterií přenosných počítačů;
 • 100% kompatibilita s porty USB 2.0.

 • Zobrazit podrobnosti