LED: atraktivní volba pro osvětlení domácností

20/03/2013

Praha, 20. března 2013 – Asi 15 až 20 procent elektrické energie v našich domovech je dnes spotřebováno na osvětlení. Když si uvědomíte, kolik to dělá každoročně, je až překvapivé, proč se doposud tak málo lidí rozhodlo přejít na energeticky úsporné osvětlení. Někteří se možná mylně domnívají, že úsporné osvětlení postrádá všechny výhody tradičních žárovek, které byly tak populární. V každém případě jsou staré neefektivní žárovky postupně vyřazovány a světelné zdroje s vysokým jasem založené na technologii světlo emitujících diod (LED) se zaslouženě dostávají do hledáčku spotřebitelů.

Jako většina chytře navržených elektronických zařízení fungují LED světelné zdroje bez poruchy i při delším zapnutí nebo při častém zapínání a vypínání. Výrobci LED zdrojů mohou nabídnout takovou spolehlivost díky použití účinných tepelných systémů řízení a kontroly, aby se zabránilo přehřívání LED.

LED světelné zdroje renomovaných značek mohou být používány více než 35 000 hodin, což je nejméně dvakrát tak dlouho jako standardní kompaktní zářivky (CFL), a reálně třikrát až čtyřikrát déle. LED světelné zdroje používané po dobu několika hodin denně pro svícení po večerech, vydrží tak dlouho, že pokud je instalujete při narození dítěte, nebudete je muset vyměnit až do doby, kdy odejde z domova a založí si vlastní rodinu.

LED product rangeKdyž chcete mít jistotu, že využijete maximálně všech výhod nabízených LED osvětlením, kupujte jenom kvalitní LED světelné zdroje. Jsou navrženy tak, aby dokonale odváděly teplo, což zvyšuje jejich životnost. LED čipy jsou přesně barevně sladěny, aby dodávaly jednolité světlo a zajistily, že nebudete mít v místnosti jednotlivé žárovky s jemně odlišnými odstíny barev. Díky tomu mohou zákazníci v domácnostech využívat výhody špičkového bodového, akcentujícího nebo všeobecného osvětlení v kombinaci s nízkou spotřebou energie a dlouhou životností.

Pro vytvoření požadované nálady v místnosti je rozsah stmívání s LED světelnými zdroji obecně lepší než s CFL zářivkami a LED výborně spolupracují  i s klasickými systémy pro stmívání. A co víc, LED nabízí okamžitý start do plného jasu bez zbytečného čekání.

LED Exploded

Pohled dovnitř LED

Pokud byste LED světelný zdroj rozebrali, tak byste uvnitř našli řadu malých čipů, které se při průchodu elektřinou skrze ně rozsvítí. To je klíč k atraktivitě LED osvětlení. Některé LED světelné zdroje produkují bílé světlo podobným způsobem jako kompaktní zářivky (CFL) – komponenty produkují modré světlo, ale fosforový povlak na povrchu LED je převádí na viditelné bílé světlo. Schopnost LED zdrojů snadno vytvořit různé odstíny světla je klíčovou výhodou oproti CFL, ale existuje na zvážení i mnoho dalších.

 

Kompaktní zářivky versus LED

Kompaktní zářivky (CFL) nabízí mnoho kompromisů. Obvykle trvá několik minut než CFL dosáhne plného jasu. A výsledné světlo není tak příjemné jako tradiční osvětlení, na které jsou lidé zvyklí. Také panují velké obavy týkající se rychlosti poklesu výkonu CFL a toho, že využívají ultrafialové záření, které může po delší době poškodit povrch uměleckých děl, tkanin a nábytku.LED vs CFL graphic

CFL jsou technologicky podobné klasickým lineárním zářivkám používaným ve skladech a kancelářích – tedy v prostředích, kde je osvětlení primárně voleno z pohledu funkčnosti a účinnosti než z estetických důvodů. Konec konců se najdou i lidé, kteří si rozhodli používat zářivky ve svých obývacích pokojích. Pro srovnání: LED světelné zdroje jsou stále schopnější nabízet atraktivní tóny bílého světla pro domácnosti.

Další nevýhodou CFL je nutnost využívat toxickou rtuť pro transformaci elektrické energie na světlo. Přítomnost rtuti v CFL znamená, že je nelze jednoduše vyhodit po uplynutí jejich životnosti, protože při poškození se z nich mohou uvolňovat toxické výpary. CFL musí být pečlivě zlikvidovány, což znamená, že se musí odnést na recyklační místo s vhodným zařízením.

Světelné zdroje využívající LED technologii neobsahují žádné nebezpečné materiály, a tak mohou být snadno recyklovány poté, co uplyne jejich životnost a musí být vyměněny.

LED technologie nyní soutěží s eko-halogenovou žárovkou, která může ušetřit více než 30 procent nákladů ve srovnání s konvenčními halogenovými žárovkami. Halogenové žárovky, stejně jako klasické žárovky produkují světlo tak, že elektrickým proudem je ohříváno wolframové vlákno. Nové eco-halogenové žárovky používají speciální nátěr pro přesměrování infračerveného světla zpět k vláknu ke zlepšení efektivity. Nicméně eco-halogenové žárovky jsou i nadále mnohem méně efektivní a mají kratší životnost než CFL a LED. LED světelné zdroje jsou nejméně třikrát účinnější než eko-halogenové žárovky a díky jejich odolné polovodičové technologii, vydrží průměrně 15krát déle.

Celkově shrnuto jsou LED světelné zdroje velmi atraktivní volbou pro domácí osvětlení. LED diody jsou šetrné k životnímu prostředí a energeticky úspornější než jiné osvětlovací technologie. I když počáteční investice při pořízení je vyšší než u CFL a eko-halogenových žárovek, v dlouhodobém horizontu nakonec LED ušetří mnohem více peněz, protože vydrží výrazně déle a zaplatí se několikanásobně, než je bude potřeba vyměnit.

Comparison table

Obrázky ke stažení:
http://download.publitek.com/VERBATIM-LEDvCFL.zip


Pro více informací o LED zdrojích Verbatim prosím navštivte nᚠweb www.verbatimlighting.eu

O společnosti Verbatim
Od roku 1969 udává Verbatim směr vývoje technologií pro uchovávání dat – od disket a magneticko-optických médií, CD a DVD formátů až po nejnovější HD média Blu-ray. Kromě toho nabízí Verbatim kvalitní produkty na poli přenosných USB klíčenek, paměťových „flash“ karet, SSD a externích pevných disků v kapesním formátu 4,57 cm (1,8“), přenosném formátu 6,35 cm (2,5“) a stolním formátu 8,89 cm (3,5“), a stejně tak i široké spektrum počítačového příslušenství. Verbatim je dceřinou společností Mitsubishi Kagaku Media, člena uskupení Mitsubishi Chemical Holdings Corporation, a těží z vynikajícího výzkumného a vývojového oddělení. Díky tomu hraje Verbatim klíčovou roli při utváření trhu s paměťovými médii. Velmi přísné kontroly kvality během výroby zajišťují vysokou kvalitu produktů společnosti Verbatim, která vítězí v mnoha mezinárodních srovnávacích testech. Společnost je světovým lídrem v oblasti optických datových nosičů. Více informací naleznete na adrese: www.verbatim-europe.cz

Od roku 2010 Verbatim působí rovněž na globálním trhu energeticky úsporných LED/OLED světel, k čemuž využívá klíčové technologie vyvinuté Mitsubishi Chemical Corporation. Více informací na www.verbatimlighting.eu

Kontakt pro novináře:
Richard Kolibač | Account Manager Czech Republic | EAST SIDE Consulting | kolibac(at)east-side-consulting.com |  +420 733 120 999 |  Badeniho 290/1, 160 00 Praha 6, Czech Republic


Přihlaste se k odběru novinek:

rss icon

Twitter

Facebook logo

Posted by Beth Morse at 4:52 PM email story