Potiskovatelná média umožňují tisk grafických znázornění a obrázků na povrch disku. Představte si, jak profesionálně bude působit CD s demoverzí nebo kompilací vaší skupiny s vytištěnou fotografií o vysoké kvalitě či se vzorem. Nebo jak skvělé je uložit si fotografie z dovolené na disk a poté si na něj vytisknout nejoblíbenější obrázek! Je to jasný a příjemný způsob označení.

Co se týče barvy a kontrastu, jsou díky věrnějšímu a bělejšímu povrchu výsledky z našeho potiskovatelného média stejně dobré jako přenos fotografie na povrch disku. To je důvod, proč tento výrobek nazýváme „Photo Printable“ – potiskovatelný fotografií. Používá se speciální barva zaručující optimální úroveň „absorpce“ pro všechny běžné tiskárny CD/DVD. Tento povrch výborně absorbuje tiskařskou barvu a zajišťuje ostré a jasné vytištění zobrazení bez přebytku barvy. Jelikož je u fotografického tisku důležitý rychlý čas schnutí, jsou veškerá potiskovatelná média Verbatim rychloschnoucí. To vám nejen ušetří drahocenný čas, ale sníží se také možnost případného rozmazání či zašpinění.

Naše řada produktů „Wide Photo Printable“ – potiskovatelných širokou fotografií  – umožňuje tisk vybraných obrázků či vzorů již od středového otvoru tak, aby byl povrch disku maximálně pokryt.

S poslední řadou potiskovatelných médií Verbatim můžete mít díky vysoké kvalitě vyráběných povrchů „dokonalost na dosah“. S technologií AZO budou mít vaše disky nejen skvělý vzhled, ale data či zvukové záznamy uložené na disku budou zabezpečené i kvalitní, poněvadž AZO představuje nejstabilnější a nejspolehlivější záznamovou barvu na trhu.

Pro tisk na disky potřebujete tiskárnu s touto specifickou funkcí. Na trhu je již několik výrobců a modelů, které tuto funkci umožňují. Seznam všech dostupných médií CD-R, DVD-R a DVD+R získáte na našich stránkách produktů.

 

How to Print a CD/DVD

 

Kindly provided by Canon Europe

 

Tepelně potiskovatelná média
Tato média jsou určena pro tisk na speciálních tepelných tiskárnách nebo tiskárnách se sublimací tepla. Na tato média nelze tisknout prostřednictvím inkoustových tiskáren. Na trhu je pouze omezené množství tepelných tiskáren, přičemž většinu z nich využívají profesionální zařízení pro vytváření kopií. Tiskárny s tepelnou sublimací (přenosem tepla) jsou například Rimage Everest a TEAC P55. Tepelné tiskárny pro profesionální použití jsou například Rimage Prism a Primera Inscripta, zatímco tepelné tiskárny společnosti Casio jsou určeny pro běžné uživatele. Následující tabulka uvádí kompatibilitu s tepelnými médii.

Číslo součásti

Popis Vřeteno Průměr tisku Rimage Prism Rimage Everest TEAC P55 Primera Inscripta Silkscreen
43743 BD-R 25GB Wide White 6X 25pk 22-118 Ne* Ano Ano Ano (černá) Ne
43750 BD-R 50GB Wide White 6X 25pk 22-118 Ne* Ano Ano Ano (černá) Ne
43755 DVD-R Wide White 16X 50pk 21-118 Ne* Ano Ano Ano (černá) Ne
43782 DVD-R Wide White 16X 50pk 21-118 Ne* Ano Ano Ano (černá) Ne
43754 DVD+R DL Wide White 8X 50pk 21-118 Ne* Ano Ano Ano (černá) Ne
43647 DVD-R Shiny Silver 50pk 36-118 Ano Ne Ne Ano (černá) Ano
43582 CD-R Shiny Silver 50pk 23-118 Ano Ne Ne Ano (černá) Ano
43718 CD-R White 50pk 40-118 Ne* Ano Ano Ano (černá) Ne
43756 CD-R Wide White 52X 50pk 23-118 Ne* Ano Ano Ano (černá) Ne
43792 CD-R Wide White 52X 100pk 40-118 Ne* Ano Ano Ano (černá) Ne

 * U některých tiskáren může fungovat nastavení snímacího impulsu na 500+, proto prosím proveďte zkoušku.

Inkoustem potiskovatelná média

Společnost Verbatim nabízí širokou řadu médií CD-R a DVD/R, která jsou potiskovatelná inkoustem. Jsou k dispozici s matnou nebo lesklou povrchovou úpravou fotografické kvality. Obě možnosti nabízejí naše patentované potiskovatelné povrchy. Následující pokyny vám zajistí mimořádné výtisky při každém tisku:

1. Tiskněte až po úspěšném nahrání. Tím ušetříte čas i peníze.
2. Tiskněte pouze na speciální povrch určený pro tisk. Doporučujeme ponechat jako okraj 0,5 mm na vnitřním a vnějším obvodu disku. Dojde-li v oblasti, na niž nelze tisknout, k rozlití inkoustu, inkoust nezaschne a zašpiní a poškodí výtisk. Oblast se značkami použitá na některých médiích je potiskovatelná.
3. Zarovnejte tištěný obraz přímo na střed. V opačném případě se může přes nepotiskovatelnou oblast rozlít inkoust (viz 2).
4. Potiskovatelná média nejsou vodovzdorná. Pokud je dostatek času na zaschnutí, jsou odolná proti tvorbě skvrn. Doporučujeme ponechat média schnout nejméně 2 hodiny u matného povrchu a 24 hodin u lesklého povrchu.
5. Pro dosažení vodovzdorných výtisků někteří lidé doporučují použití fólie nebo průsvitného ochranného laku. Vzhledem k tomu, že jsme tyto návrhy na trhu netestovali kvůli jejich množství, nemůžeme žádný z nich doporučit. Zeptejte se dodavatele takového zařízení, zda je kompatibilní s optickými médii, aby používaný disk nenarušily žádné agresivní látky.
6. O kvalitě tisku rozhoduje rozlišení a velikost kapiček inkoustu. Při použití bílých písmen na tmavém pozadí nebo příliš velkého tučného písma na bílém pozadí nemusí inkoust zaschnout dostatečně rychle, a proto může dojít k jeho prosakování na nepotištěnou oblast. Malé kapičky inkoustu obvykle zaschnou rychleji a mohou pomoci takovým problémům zabránit.
7. Různé barvy mohou schnout různě dlouhou dobu. Tím pádem může dojít k tomu, že sousedící barvy do sebe navzájem prosáknou, čímž dojde ke zhoršení kvality. Těmto problémům lze zabránit přidáním úzkých bílých čar.
8. Použijte nejvyšší možné rozlišení a takové schéma barev, abyste dosáhli realistických výtisků fotografické kvality.
9. Pokud je důležitá doba tisku, zvažte dobu schnutí inkoustu. Čím rychleji tisknete, tím méně suchý disk vychází z tiskárny.
10. Při nastavování sytosti, jasu a kontrastu vezměte v úvahu tištěný obraz. Pokud je obrázek spíše tmavší, může být pro dobu schnutí a zabránění prosakování inkoustu užitečné světlejší nastavení. U světlých obrázků může být užitečné zvýšit nastavení. Přístup k tomuto nastavení lze zpravidla získat z možností ovladače tiskárny. Někdy je nutné vytisknout několik výtisků, abyste mohli definovat optimální nastavení pro daný výtisk.
11. Závěrem je třeba poznamenat, že o konkrétním vytištěném obrazu rozhoduje nastavení a kvalita tisku. Některé vzory jsou pro tisk na disky CD/DVD vhodnější než jiné. Vezměte také v úvahu způsobilost konkrétního modelu tiskárny.