Ochrana dat na cestách je pro mnoho firem to nejdůležitější.
Co když si zaměstnanec vezme údaje zákazníka na práci domů?
Malá úložná zařízení jako disky USB nebo pevné disky lze snadno ztratit nebo ukrást – po celém světě se jich ročně ztratí 2 miliony a studie ukázaly, že v případě více než poloviny ztracených USB klíčenek dojde následně k jejich připojení.
To vystavuje vaši organizaci riziku nedodržení GDPR.
Jednoduchým krokem snížení tohoto rizika je používání šifrovaných zařízení.
Šifrování znamená zakódování dat takovým způsobem, že je dokáže přečíst jen někdo se správným kódem nebo klíčem.
V celé Evropě bylo implementováno nařízení GDPR, které posiluje ochranu údajů a práva osob.
Díky tomu mají podniky jednodušší a jasnější právní prostředí, ve kterém se mohou pohybovat, a lidé větší slovo v tom, co společnosti smějí s jejich údaji dělat.
Zavádí se také přísnější pokuty pro společnosti, které nařízení nedodržují. Organizace mohou dostat pokutu až 4 % ročního obratu nebo 20 milionů €.
Kvůli tomu všemu je důležitější než kdy předtím zajistit, aby byly vaše extrémně důležité a citlivé údaje vhodně chráněny.
Viry: Připojením k souborům nebo infikováním dalších souborů se mohou nekontrolovatelně šířit, a poškodit tak základní funkce systému a smazat nebo zničit soubory.
Rootkity: Nepoškozují software – jedná se o maskovací techniky používané k zakrytí malwaru, aby je programy antivirové detekce a odstraňování nezachytily.
Spyware: Skrývá se na pozadí a sleduje uživatele a zaznamenává si jejich činnost online, včetně hesel, čísel kreditních karet, zvyklostí při procházení webu a dalších věcí.
Trojské koně: Předstírají, že se jedná o legitimní software. Uživatel si je stáhne, protože si myslí, že jde o užitečný software, místo toho však dojde k infikování jeho počítače.
Červi: Jedná se o automaticky se kopírující program, který má za úkol šířit škodlivý kód. Pomocí síťových rozhraní mohou infikovat celé sítě, jak místní, tak přes internet. Potom používají infikované počítače k infikování dalších.
Ransomware je typ malwaru se schopností tiše zašifrovat vaše soubory, aby po vás mohl požadovat výkupné výměnou za klíč pro dešifrování.
Do systému může být instalován prostřednictvím škodlivých příloh e-mailů, stažení infikovaného softwaru nebo navštívením škodlivého webu nebo odkazu.
Když je systém infikován, ransomware pracuje na pozadí a připojuje se ke vzdálenému serveru, aby šifroval jednotlivé soubory, celé adresáře souborů nebo celé disky.
Pravidelné zálohy chrání před náhodnou nebo záměrnou ztrátou dat, od hardwarových chyb a virů po lidskou chybu a krádež, protože je lze použít k obnovení původních datových souborů.
Volba správného média a procedury zálohování závisí na mnoha prvcích:
Kromě primárních dat byste také měli mít alespoň dvě další zálohy, což vám pomůže významně snížit riziko ztráty dat. Může jít o fyzická nebo cloudová řešení.
Mezi osvědčené postupy patří uchovávání kopií dat alespoň na dvou typech úložišť, jako jsou interní pevné disky a externí paměťová média (pásky, externí pevné disky, USB disky, SD karty, CD, DVD).
Je to vlastně samozřejmé, ale opravdu není dobrý nápad uchovávat zálohovaná data na externích médiích ve stejné místnosti jako originální úložiště.Pokud dojde k požáru, zatopení nebo vloupání, přijdete o všechna svá data.
K úplné ochraně musí mít uživatel nebo organizace data zálohovaná a archivovaná offline.
Každé zařízení připojené k napadenému systému nebo síti je zranitelné.
Pokud je váš záložní pevný disk připojen k notebooku do něhož je nainstalován software ransomwaru, bude váš disk také zašifrován.
Toto riziko může vyloučit archivace nejdůležitějších dat na optická média.