Jsme zde, abychom vám pomohli

Na naší stránce podpory naleznete nejnovější software ke stažení, příručky a časté otázky k našim produktům a také informace, jak kontaktovat technickou podporu Verbatim. Najdete zde odpovědi na otázky k produktům Verbatim, které máte rádi.

Here to Help

Prohledat adresář dokumentů podpory

Reset

Zobrazují se dokumenty pro: Přenosný disk SSD Store 'n' Go s USB 3.2 Gen. 1, 256 GB

Jaký je účel technologie S.M.A.R.T.?

Běžné pevné disky i disky na bázi pamětí flash se postupem času opotřebovávají.  Běžné pevné disky se opotřebovávají v důsledku mechanického poškození, zatímco buňky flash pamětí se opotřebovávají elektricky. Procesy čtení jsou nicméně možné bez jakýchkoliv omezení. Pokud jde o zápis, dokáže ale jedna buňka paměti flash zapsat informace v rozmezí zhruba třítisíckrát (MLC 25 nm) a stotisíckrát (SLC), v závislosti na kvalitě.  S.M.A.R.T. (Self-Monitoring, Analysis and Reporting, tedy doslova „sebemonitoring, analýza a oznamování“) je technologie, která je do SSD a pevných disků vestavěna za účelem vlastního monitorování a analýzy. Prostřednictvím speciálního softwaru lze hodnoty S.M. A.R.T. analyzovat a vytvořit předpověď možného selhání. Na základě toho může dojít k přepnutí do režimu pouze pro čtení.

Co znamená Garbage Collection?

Garbage collection neboli doslova „sběr odpadu“ je v případě, že je podporována, funkce firmwaru (správce úložiště), která se stará o automatické procesy filtrování/čištění úložiště. Data, která už nejsou potřeba, jsou z úložných buněk odstraněna předtím, než dojde k jejich přepisu. Tato volná úložná oblast je k dispozici pro budoucí potřeby zápisu. Toto filtrování/čištění minimalizuje požadavky na proces ukládání. Je tak možné se vyhnout neefektivnímu využití určeného úložného prostoru a zpomalení datových přenosů. V porovnání s funkcí TRIM probíhá proces garbage collection nezávisle na operačním systému a naprosto automaticky.

Proč je test náhodného zápisu 4 KB dat tak důležitý?

4 KB představují nejmenší standardní velikost bloku, který lze v souborovém systému načíst nebo zapsat. To je obzvláště důležité v případě SSD, protože ty používají sektory o velikosti 64 KB a nikoliv 512 bajtů, jako je tomu u magnetických disků. To znamená, že SSD musí pracovat intenzivněji než pevný disk.  Díky testu náhodného zápisu 4 KB dat můžeme zjistit dobu, po kterou pevnému disku nebo SSD trvá zaregistrování bloku a jeho vložení do MFT (Master File Table, hlavní tabulka souborů = datový systém). 

Co je to Supercap?

SuperCapacitor (Supercap), doslovně „superkondenzátor“, slouží jako dočasný, ale spolehlivý zásobník energie. V případě náhlého výpadku napájení je disk schopen dokončit aktivitu bez ztráty dat. Supercap zajišťuje snížení hmotnosti a delší životnost.

Co jsou to IOPS?

IOPS neboli vstupní a výstupní operace za sekundu jsou hodnoty aktivity úložných médií. Tato hodnota udává, kolik požadavků na vstupní a výstupní operace dokáže SSD se svým řadičem zpracovat. Čím vyšší je tato hodnota, tím rychlejší SSD je a tím vyšší úložnou kapacitu má.

Co jsou to ECC korekce chyb?

Míra neopravitelných bitových chyb (UBER = Uncorrectable Bit Error Rates) nastává tehdy, pokud na SSD dojde k chybám načítání dat. V případě pevných disků se jedná zhruba o 1 chybu na každých 1016 načtených bitů. Přenosová rychlost SSD většinou výrazně přesahuje 250 MB/s, takže UBER musí být poměrně vysoká (přes 1017), aby bylo možné zajistit odpovídající spolehlivost.  SSD proto vyžadují komplexní ochranu pomocí ECC, tedy opravy dat. To znamená, že SSD řadič musí být natolik flexibilní, aby dokázal zpracovat komplikované algoritmy ECC.  

Co je to správa chybných bloků?

Správa chybných bloků na SSD zajišťuje, že jsou data z poškozených oblastí (buněk) přesouvána do buněk funkčních. Vadné buňky jsou poté vyřazeny z dalšího použití pro ukládání dat a jejich místo nahradí buňky nové. Proto se úložná kapacita v průběhu užívání SSD snižuje, ale bezpečnost dat a přenosová rychlost zůstávají na stále stejné úrovni.

Co je to správa chybných bloků?

Správa chybných bloků na SSD zajišťuje, že jsou data z poškozených oblastí (buněk) přesouvána do buněk funkčních. Vadné buňky jsou poté vyřazeny z dalšího použití pro ukládání dat a jejich místo nahradí buňky nové. Proto se úložná kapacita v průběhu užívání SSD snižuje, ale bezpečnost dat a přenosová rychlost zůstávají na stále stejné úrovni.

Co znamená podpora funkce TRIM?

Čím více souborů je vymazáno nebo přepsáno, tím delší dobu standardní SSD potřebuje na proces uložení dat. Proč tomu tak je: To, co magnetický pevný disk provede během jediného kroku, vyžaduje u SSD kroky dva. Pokud je operačním systémem na SSD vymazán soubor, pak dojde pouze k vymazání záznamu o tomto souboru ve složce, ale samotný soubor je stále uložený v několika úložných buňkách SSD. Postupem času se SSD plní daty, která byla ve skutečnosti vymazána. Pokud data přepisujete, musí před přepsáním souborů nejprve dojít k vyprázdnění SSD, což poněkud snižuje rychlost zápisu. Příkaz TRIM tomuto problému zabraňuje.

Co potřebuji vědět o řadiči?

Výkon SSD závisí na použitém řadiči. Výrobců řadičů existuje poměrně hodně. Ty nejpoužívanější vyrábějí společnosti Intel, Jmicron, Indilinx, Samsung a Sandforce. V segmentu mainstreamu jsou nejpopulárnější řadiče společnosti Indilinx („Barefoot“ a „Amigos“), v high-end segmentu se často používají produkty společnosti Sandforce („SF1200“, „SF1500“). 

Jaký je rozdíl mezi jednotkami MLC a SLC?

Multi-Level-Cell (MLC) a Single-Level-Cell (SLC) jsou dva různé druhy buněk paměťových úložišť nebo obecně úložišť typu NAND flash. 

Technologie SLC ukládá v každé buňce přesně jeden bit. Je dražší, ale má nižší spotřebu energie. Data přenáší o něco rychleji a celkově je odolnější než MLC. 

Technologie MLC ukládá v jedné buňce více než jeden bit. Hlavní výhodou je vyšší hustota ukládání informací, protože lze v jedné buňce uložit více než jeden bit. Takže lze na stejné ploše čipu uložit dvojnásobný nebo i vícenásobný objem informací v porovnání s jednoúrovňovým ukládáním. Zejména v případě polovodičových pamětí to oproti SLC nabízí výrazné cenové výhody, protože potřebná plocha čipu je ve výrobním procesu velice významným cenovým faktorem.
 

Jak rychlé jsou SSD?

Současné SSD snadno překonávají možnosti velmi rozšířeného rozhraní SATA-II, které má přenosovou rychlost 300 MB/s. Výrobci si s tímto omezením poradili implementací řešení pole RAID pro rozhraní PCI-Express. V takovém případě je použito více SSD jednotek s řadičem RAID na PCI-E x4 nebo 8x kartě, čímž je dosahováno přenosových rychlostí až 1,4 GB/s.  Trendy směřují k použití rozhraní SATA III. Ta dosahují přenosových rychlostí až 550 MB/s.

Jaké jsou výhody SSD ve srovnání s HDD?

Výhodami SSD ve srovnání se standardními HDD jsou zejména: mechanická odolnost, velice krátké časy přístupu k datům, nižší hmotnost, nízká spotřeba energie, a tedy i nižší tepelné ztráty, což prospívá většině notebooků a prodlužuje to životnost jejich baterií.

Co to znamená SSD?

SSD je technologie pro ukládání dat, která používá paměti typu flash a postupně nahradí standardní pevné disky.

SSD znamená „Solid State Disk“ nebo také „Solid State Drive“, tedy „polovodičový disk“.

Produktové služby a podpora
Získejte odpovědi na otázky týkající se záležitostí nastavení, používání a péče, oprav a údržby produktu. Dokážeme vám pomoci.
Email:

Pošlete e-mail a dostanete odpověď přímo od zástupce podpory Verbatim.

Tým e-mailové podpory
Telefon:

Zavolejte zástupci podpory Verbatim:

00 800 3883 2222 nebo 0049 6196 900198/ -96/ -94
Podpora Verbatim je k dispozici od pondělí do pátku 9.00–17.00 středoevropského času (mimo státní svátky) v těchto jazycích: angličtina, němčina, italština, francouzština a španělština.